
Намагаючись припинити війну в Україні, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш написав окремі листи до лідерів росії та України з проханням зустрітися з ними в їхніх столицях. Про це йдеться у повідомленні ООН, оприлюдненому в середу.
Речник ООН Стефан Дюжаррік заявив, що пан Гутерріш попросив президента володимира путіна прийняти його в москві, а президента Володимира Зеленського — у Києві.
Листи були передані до представництв обох країн ООН у Нью-Йорку у вівторок.
Невідкладні кроки до миру
«Генеральний секретар сказав, що у цей важкий час, зважаючи на наслідки, він хотів би обговорити невідкладні кроки для досягнення миру в Україні та майбутнього багатосторонності на основі Статуту Організації Об’єднаних Націй і міжнародного права», зауважив пан Дюжаррік.
Він зазначив, що і Україна, і російська федерація є членами-засновниками Організації Об’єднаних Націй і завжди були сильними прихильниками цієї Організації.
Повідомлення з’явилося через день після того, як глава ООН закликав зробити гуманітарну паузу в Україні напередодні православного Великодня на цих вихідних.
Підтримка гуманітарної паузи
Кризовий координатор ООН в Україні Амін Авад підкреслив заклик Генерального секретаря на тлі наростання гуманітарної кризи в країні та посилення російського наступу на сході.
Чотириденна пауза дозволить:
безпечно проїхати мирним жителям, які бажають покинути зони конфлікту, безпечну доставку термінової гуманітарної допомоги людям у найбільш постраждалих районах Маріуполя, Херсона, Донецька та Луганська.
«Протягом цього тижня, який знаменує собою рідкісний календарний збіг трьох найсвятіших релігійних свят: християнського православного Великодня, єврейської Пасхи та священного для мусульман місяця Рамадану — настав час зосередитися на зближенні інтересів і відкинути наші відмінності», — сказав пан Авад.
У війні в Україні, яка почалася 24 лютого, продовжують зростати втрати. Станом на вівторок у країні постраєдала 5121 цивільна особа, у тому числі 2224 загиблих, згідно з останнім оновленням Управління ООН з прав людини, OHCR.
Як сказав пан Авад:
«Втрата життів і серйозні травми, спричинені нападами на лікарні, школи та місця притулку, надзвичайно шокують, як і руйнування критичної цивільної інфраструктури в країні».
Мільйони без води та електрики
Конфлікт в Україні спричинив найбільше та найшвидше переміщення населення за останні роки.
Близько 12 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки. Понад п’ять мільйонів перетнули кордони із сусідніми країнами та далі.
Багато з тих, хто залишився, не мають доступу до води чи електрики. Ще 12 мільйонів страждають від економічних труднощів та зниження рівня послуг.
На сході України близько 1,4 мільйона людей не мають доступу до водопостачання, у тому числі в обложеному портовому місті Маріуполь. Ще мільйони мають лише обмежений доступ до води та електрики.
Посилені розгалуження
Крім того, з початку війни було зафіксовано близько 136 нападів на заклади охорони здоров’я, що становить майже 70% нападів на систему охорони здоров’я в усьому світі цього року.
Зростаюча небезпека, у тому числі через забруднення вибуховими пристроями, є значною перешкодою для доступу до важкодоступних районів на сході.
«Цьому жахливому збитку для мирного населення необхідно покласти край, — сказав пан Авад, попереджаючи, що руйнівний вплив війни може вплинути на Україну протягом поколінь. — Негайний вплив цієї безглуздої війни є найстрашнішим тут, в Україні. Але вона може мати глобальні наслідки, піддавши ризику бідності, голоду та злидні 1,7 мільярда людей у всьому світі».
Конвой прибуває до Чернігова
З початку війни ООН та партнери активізували операції з надання допомоги людям, які постраждали від конфлікту.
Новий міжвідомчий гуманітарний конвой під керівництвом ООН благополучно досяг Чернігова, міста на півночі України, яке донедавна було в облозі та сильно постраждало від війни.
Дев’ять вантажівок критичної допомоги для понад 13 800 осіб роздаватимуть Товариство Червоного Хреста України та їхні місцеві партнери.
Серед речей були:
продукти харчування для 5000 осіб та дитячі каші для понад 1600 дітей; поліетиленова плівка, каністри та ковдри на 3000 осіб; матраци, термоковдри та сонячні лампи на 2500 осіб та водопостачання для понад 1600 осіб.
«Це вперше ООН та нашим гуманітарним партнерам вдалося надати так необхідну допомогу людям, які проживають у Чернігові та прилеглих громадах, а також п’ятий успішний міжвідомчий конвой після ескалації бойових дій», – сказав пан Дюжаррік, наголошуючи на необхідності більшої кількості допомоги та безпечного гуманітарного доступу.
Переглянуто гуманітарне звернення
Незважаючи на значні зусилля ООН і партнери досі не змогли досягти районів, де люди відчайдушно потребують підтримки, зокрема Маріуполя та Херсона.
«Ми продовжуємо наш діалог з обома сторонами з метою термінового, негайного і послідовного ведення переговорів і сприяння доставці критичної гуманітарної допомоги людям, які найбільше постраждали від конфлікту», — сказав він.
У березні ООН та партнери розпочали збір та направлення на підтримку України 1,7 мільярда доларів, у тому числі 1,1 мільярда доларів на підтримку людей всередині країни.
На сьогоднішній день отримано 68% з 1,1 мільярда доларів, але ліміт було переглянуто і підвищено до 2,24 мільярда доларів з огляду на зростаючі потреби.
Підтримка жінок і дівчат
Жінки та діти становлять більшість переміщених осіб, як всередині, так і за межами кордонів країни.
Глава Фонду ООН у сфері народонаселення (UNFPA), який підтримує охорону репродуктивного здоров’я у більш ніж 150 країнах, підкреслив, що потреби жінок і дівчат мають бути пріоритетними.
«Жінки не припиняють вагітніти чи народжувати під час конфлікту, а їхній доступ до рятувальних медичних послуг в Україні буквально під загрозою», – сказала д-р Наталія Канем, Виконавчий директор UNFPA.
Посилення послуг з порятунку життя
ЮНФПА координує та підтримує:
служби сексуального та репродуктивного здоров’я, що рятують життя, а також служби захисту та реагування на постраждалих від фізичного та сексуального насильства.
Наразі понад 13 метричних тон засобів для репродуктивного здоров’я доставлено до семи лікарень у трьох містах України.
Ще 27 тонн критичних матеріалів, медикаментів та обладнання, які надійшли в країну, роздадуть до пологових будинків у зруйнованих війною Чернігові, Сумах, Херсоні, Миколаєві та ще чотирьох містах для забезпечення потреб 1,5 мільйона людей.
Очікується ще 41 метрична тонна товарів для репродуктивного здоров’я. ЮНФПА також розповсюджує набори для гігієни, які містять гігієнічні прокладки та інші предмети першої необхідності.
Оскільки кількість повідомлень про зґвалтування та порушення прав людини зростає, агентство підтримує:
30 притулків, кризових кімнат і центрів щоденного догляду для жінок-переміщених осіб та тих, хто пережив насильство.